آزمون های شغلی معتبر

برای اطلاعات درباره تست ها محتوای زیر را مشاهده نمایید

تست شخصیت شناسی استخدامی

تست شخصیت شناسی استخدامی یکی از کوچکترین قدم هایی است که شرکت ها و کارفرمایان، می توانند جهت استخدام تاثیرگذارترین، حرفه ای ترین و مناسب ترین کاندیداها برای جایگاه شغلی مورد نظر در مجموعه خویش بردارند. امروزه تعداد فزاینده ای از شرکت ها به عنوان بخشی از فرآیند استخدام خود نیاز به ارزیابی شخصیت کارجویان دارند. هدف آنها چیست و کارفرمایان چگونه می توانند از تست های استخدامی به بهترین نحو استفاده نمایند؟ شیوه های مؤثر استخدام مستقیماً به عملکرد شرکت کمک می کنند و اکنون می دانیم که ویژگی های شخصیتی نقش مهمی در عملکرد یک کارمند دارند. با توجه به ارزش فزاینده شرکت ها بابت بازگشت سرمایه، اکنون ضروری است که همه تصمیمات را به درست ترین شکل پشتیبانی کنیم. در یک فرآیند استخدام غیرساختارمند، چنین امری می تواند مشکل باشد. تست های شخصیت شناسی در مرحله استخدام می توانند به اتخاذ تصمیم های سنجیده تر کمک کنند.

تست شخصیت شناسی قبل از استخدام چیست؟

تست شخصیت استخدامی، همانند پرسش نامه ای است که توسط کارمندان و نامزدان استخدامی تکمیل می شود تا به استخدام کنندگان در شناسایی ویژگی های شخصیتی مرتبط و مفید کمک کند. این پرسشنامه جنبه های مختلف شخصیت و توانایی های یک نامزد، مانند مهارت های ارتباطی، اجتماعی و نحوه مدیریت استرس را اندازه گیری می کند.

چرا از آزمون های استخدامی استفاده کنیم؟

تست های شخصیت برای استخدام، جنبه مبهم فرآیند استخدام را بهبود می بخشد. بسیاری از کارفرمایان در مصاحبه های انجام شده اقرار کرده اند که به اشتباه نامزدها را بر اساس احساسات و شواهد درونی خود استخدام کرده اند. ارزیابی و تست های شخصیت شناسی پیش از استخدام، تصمیمات کارفرما را برای استخدام و یا رد یک نامزد استحکام می بخشد.  علاوه بر این، این نوع ارزیابی می تواند به بررسی عینی نامزدها در مراحل اولیه کمک کند و در زمان و هزینه گرانبهای استخدام کنندگان صرفه جویی کند. اکنون کارفرمایان علاقه مند به سنجش دقیق مواردی هستند که در CV، حساب های لینکدین یا نمونه کارها به نمایش گذاشته نمی شود.

شناسایی پتانسیل نامزدان استخدامی

شرکت ها می خواهند بدانند که نامزدها می توانند از عهده این شغل برآیند یا نه و آزمایش شخصیت شناسی استخدامی به تعیین مختصات آن کمک می کند. ارزیابی هایی که دارای مولفه های روان شناختی هستند، می توانند تصویر چند بعدی تری را به دست دهند. کارفرمایان با ایجاد تست های چند معیاری قبل از استخدام، می توانند پتانسیل نهفته را شناسایی کرده و پیش بینی نمایند که یک نامزد احتمالاً در محیط کاری چگونه عمل خواهد کرد.

تست های شخصیتی تبعیض ها را از بین می برند

گزارشی که توسط پلتفرم استخدام Head start منتشر شد، نشان می دهد که اکثریت نامزدها در فرایند استخدامی با انواع تبعیض روبرو شوند. شرکت هایی که آزمون های تجربی و عینی قبل از استخدام را ادغام می کنند، می توانند تنوع بیشتری در محل کار ایجاد کرده و تبعیض ها را از بین ببرند. با قرار دادن همه نامزدها در یک ارزیابی شخصیتی یکسان به عنوان بخشی از فرآیند استخدام ساختاریافته، کارفرمایان می توانند اثرات سوگیری شناختی را کاهش دهند.

اطمینان یافتن از انتخاب «مناسب»ترین گزینه

این مورد، رایج ترین دلیلی است که شرکت ها از تست شخصیت شناسی استخدامی استفاده می کنند. اغلب اعتقاد بر این است که بهترین کارمندان کسانی هستند که امور مربوط به فرهنگ و ارزش های شرکت را ارج می نهند. اما نکته کلیدی در تعیین بهترین گزینه این است که کاندیدا چقدر ارزش های شرکت و سبک کار شرکتی را درک کرده و در رعایت آن ها موفق است. بدیهی است که یک الگوی رفتاری می تواند در طول زمان تغییر کند، اما، شخصیت هر فرد که بر اساس ارزش ها و مکانیسم های ریشه دارتری شکل یافته است، کمتر احتمال تغییر دارد. به طور خلاصه، شرکت ها از آزمون های شخصیتی استفاده می کنند تا بهترین گزینه ها را برای استخدام انتخاب کنند و این امر، نه فقط برای انجام گرفتن وظایف مربوط به یک رده شغلی، بلکه برای اطمینان از برساخت محیط کاری مثبت و مولد برای همه کارمندان دیگر است.

شرکت ها به طور مداوم به دنبال روش های مختلف یافتن کارمندان با پتانسیل بالا هستند و انتظار دارند ارزیابی های قبل از استخدام به آنها در تصمیم گیری بهتر کمک کند. در اینجا قوانین طلایی تست شخصیت برای استخدام آورده شده است. 

پیدا کردن آزمون مناسب برای کار

برای تعیین دقیق اینکه آیا استعدادهای نهفته یک کارمند شکوفا شده و به یک دارایی ارزشمند تبدیل می شود، یا خیر، سوالات ارزیابی شخصیت باید هم به شرکت و هم به خود شغل مرتبط باشد. شناسایی ارزش ها و الگوهای رفتاری مطلوب نشان می دهد که کدام تست ارزیابی شخصیت برای شما مناسب تر است:

- تجزیه و تحلیل ویژگی های شخصیتی کلیدی در تیم.
-فهرست کردن مهارت های مورد نظر که به بهترین وجه تیم را کامل می کند.
-تعریف یک یا دو مهارت خاص که هر یک از اعضای تیم باید آن را دارا باشند، مانند راحت بودن با نتایج مبهم و یا مایندست «تست و یادگیری».
-تهیه لیست علاقه مندی از ویژگی های یک کارمند ایده ال.

مناسب ترین زمان انجام تست شخصیت شناسی استخدامی

زمان مناسبی برای استفاده از تست شخصیت برای استخدام چه زمانی است؟ پاسخ این سوال ممکن است برای هر سازمانی متفاوت باشد. برخی اوقات در طول مرحله غربالگری و همراه با تکمیل دیگر آزمون ها و گاها نیز بعد از انتخاب رزومه پیش از مصاحبه می توان این تست ها را انجام داد. چرا که، نتایج آزمون شخصیت شناسی باعث می شود تا مصاحبه های بهتر و روشن تری با داوطلبان انجام شود.در این مرحله باید حواستان به زمانی که از نامزد می  گیرید، باشد. ارزیابی های متوالی قبل از استخدام ممکن است زمان بر باشد و متقاضیان را به جستجوی فرصت های شغلی در جایگاهی دیگر سوق دهد.

آیا می توانیم به تست شخصیت شناسی استخدامی اعتماد کنیم؟

بله، اما تنها در صورتی که تست های گزینشی، متناسب با محدوده کار و اهداف استخدام کننده باشد. وقتی صحبت از تست های شخصیت شناسی استخدامی می شود: هیچ پاسخ اشتباهی وجود ندارد و کاندیداها نیز با اطلاع از این مسئله، کمتر احتمال دارد که پاسخ و رویکردی صادقانه به سوالات نداشته باشند. تست های شخصیت شناسی استخدامی، فرآیند و نتیجه استخدام را تقویت و سرعت می بخشد. آنها همچنین با کاهش تعصب به ارتقای تنوع در محل کار کمک می کنند. با این حال، باید به خاطر داشته باشیم که تست های شخصیت شناسی به تنهایی نمی توانند کاربردی باشند و باید در یک استراتژی استخدام گسترده تر ادغام شوند. هنگامی که ارزیابی های قبل از استخدام به طور هدفمند تری مورد استفاده قرار گیرد، کارفرمایان را قادر می سازد تا تیم خود را تقویت کنند، عملکرد گروه خویش را هدایت کنند و محیط های کاری مثبت را حفظ و گسترش دهند.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

هر روز هفته از 9 صب تا 16 بعدازظهر

مشاوره رایگان